Biznes

Biznes lokuje się tutaj

Biznes lokuje się tutaj
Warszawa, 21 marca 2017 r. Informacja prasowa Biznes lokuje się tutaj 10 miast przyjaznych dla branży BSS według raportu Pro Progressio Historia rozwoju branży BSS

Warszawa, 21 marca 2017 r.
Informacja prasowa

Biznes lokuje się tutaj
10 miast przyjaznych dla branży BSS według raportu Pro Progressio

Historia rozwoju branży BSS w Polsce sięga ponad dwudziestu lat. Przez ten czas nad Wisłą powstała unikalna sieć lokalizacji przyjaznych dla rozwoju biznesu. Jak wynika z raportu Fundacji Pro Progressio przyszłość rozwoju branży BSS to już nie jedynie wielkie aglomeracje, a miasta regionalne. To one wykazują mocny i dynamiczny potencjał inwestycyjny i kuszą inwestorów. Oto 10 miast, które najskuteczniej zabiegają o miano przyjaznych dla rozwoju outsourcingu.

Siła miast regionalnych
Duże aglomeracje to kolebka biznesowych usług. To tutaj, w Krakowie czy Warszawie, rodził się outsourcing w Polsce i tu nastąpił dynamiczny rozwój tej branży. Według analizy przedstawionej w Raporcie Rocznym Fundacji Pro Progressio wyróżnić można nowy trend dotyczący lokowania biznesu. Widocznym zainteresowaniem inwestorów, zarówno polskich jak zagranicznych, cieszą się obecnie miasta regionalne. W związku z tym samorządowcy są coraz bardziej świadomi potencjału swoich regionów, ale również oczekiwań inwestorów. By miasta regionalne przykuwały uwagę potencjalnych przedsiębiorców muszą oferować atrakcyjne warunki: ulgi podatkowe, ośrodki naukowo – badawcze, atrakcyjne ekonomicznie powierzchnie biurowe. To bardzo dobry trend, który wzmacnia dynamikę rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Jednakże nie zapominajmy, że duże miasta wciąż są w grze i bardzo ciężko będzie przebić ich ofertę. Pamiętajmy, że im dłuższa historia biznesowa tym większa dojrzałość i znajomość rynku i potrzeb. – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.
„Oni wiedzą jak” być atrakcyjnym biznesowo
Fundacja Pro Progressio, jak co roku, przygotowała roczne podsumowanie dotyczące rozwoju sektora BSS w Polsce. W raporcie, który swoją premierę miał podczas styczniowej międzynarodowej konferencji „The BSS Forum” w Lublinie, wyróżniono 10 miast, które wykazują duży potencjał inwestycyjny dla nowoczesnego biznesu. Wśród nich dominują właśnie lokalizacje regionalne.
Poznań
W Poznaniu znajduje się ponad 25 uczelni wyższych, gdzie studiuje ponad 120 000 osób. Jest to ważny ośrodek naukowo – badawczy. W mieście inwestują wielkie podmioty świadczące usługi IT, w region Poznania mocno inwestują branże motoryzacyjna, farmaceutyczna i produkcyjna. W Poznaniu i okolicach miasta ulokowały się takie giganty jak Volkswagen, Bridgestone, GSK, MAN, Franklin Templeton i wielu innych. W tym roku miasto już po raz trzeci zostało wyróżnione nagrodą Outsourcing Stars.
Szczecin
Miasto to ośrodek innowacyjnych technologii, nauki i przedsiębiorczości. Region bogaty jest w świetnie wykfalifikowaną kadrę, która sprawiła, że Szczecin stał się popularną lokalizacją usług BPO, SSC i ICT. Warto podkreślić również rozwój rynku powierzchni biurowej, który liczy obecnie około 120 000 m2 i nadal dynamicznie rośnie.
Pomorze
To region w szczególności atrakcyjny dla rynku szwedzkiego i japońskiego. Mieszczą się tutaj tacy liderzy jak Goyello, Metsa Group czy Thomson Reuters. W samym tylko 2016 roku powstało tu łącznie 11 inwestycji zagranicznych (9 nowych i 2 reinwestycje). W najbliższym czasie Intel planuje budowę centrum HR w Gdańsku.
Kielce
Stolica województwa świętokrzyskiego to siedziba dla ponad 28 tysięcy firm, zarówno tych wielkich, jak i mniejszych. Jest również ważnym ośrodkiem akademickim, który przyciąga uwagę studentów atrakcyjną ofertą edukacyjną. Miasto skupia się na budowaniu swojego wizerunku, jako przyjaznego dla start–upów i młodych przedsiębiorców. Kielce stawiają na rozwój infrastruktury i komunikacji.
Łódź
20 funkcjonujących tu uczelni tworzy wykfalifikowaną kadrę pracowników w różnorodnych, pożądanych dziedzinach. Łódź oferuje konkurencyjne koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu do wielkich miast. Z racji dobrej lokalizacji i otoczenia siecią dróg i autostrad stała się atrakcyjna dla branży logistyki i transportu.
Rzeszów
Stolica województwa podkarpackiego to silny ośrodek przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, farmaceutycznego, finansowego i usługowego. W Rzeszowie mieście się ponad 23 000 przedsiębiorstw. Miasto otrzymało od Europejskiego Zgromadzenia Biznesu międzynarodowy certyfikat „ Najlepsze Miejsce dla Biznesu”.
Bydgoszcz
Bydgoszcz to miasto, które zdobyło pierwsze miejsce w raporcie „Doing Business in Poland 2015” przygotowanym przez Bank Światowy. Tutaj mieszczą się oddziały takich firm jak: Nokia, SDL Poland, Mobica Limited, PZU i Centrum Operacyjnego Banku Pocztowego. Miasto jest największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim.
Opole
Capgemini, PWC, Asseco, Atos to tylko nieliczne z firm, które swoje ośrodki ulokowało w tym regionie. Studenci i absolwenci informatyki Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego to atrakcyjna kadra dla inwestorów z branży IT. Wśród 123 tysięcy mieszkańców Opola aż 26 tysięcy to właśnie studenci. Ze względu na 10% mniejszość niemiecką, w regionie chętnie lokują się firmy zza zachodniej granicy.
Częstochowa
W 2016 roku, Częstochowa znalazła się w raporcie PAlilZ, jako wschodząca gwiazda BPO. Według Young & Rubicam to czwarte na świecie polskie miasto pod względem siły marki. Lokalizacja przy najistotniejszych trasach komunikacyjnych Europy, przyjazna administracja, prężna współpraca na linii biznes – nauka – samorząd, to tylko nieliczne z atutów tego regionu.
Lublin
Lublin to największe i najprężniej rozwijające się miasto w Polsce Wschodniej. Od trzech lat atrakcyjność inwestycyjna Lublina wśród firm z sektora BSS rośnie wyjątkowo szybko, a wszystko dzięki silnemu zapleczu akademickiemu, wykfalifikowanej kadrze, bogatej ofercie powierzchni biurowej oraz relatywnie taniej ofercie prowadzenia działalności operacyjnej. Lublin w szczególności cieszy się zainteresowaniem branży bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Swoje centra operacyjne ulokowały takie firmy jak: PKO BP, Generali, Warta i Orange.
Roczny Raport Fundacji Pro Progressio pobrać można bezpłatnie pod linkiem: http://www.proprogressio.pl/pl/fundacja/badania-i-raporty.html
Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce,
a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie.
Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsoucingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu „Outsourcing Stars”. Celem „Outsourcing Stars” jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

A to już wiesz?  Domowe assistance. Najczęstsze interwencje w 2020 roku

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy