Wiadomości branżowe

Kulczyk Oil Ventures zaczyna najgłębszy odwiert na Ukrainie

Kulczyk Oil Ventures zaczyna najgłębszy odwiert na Ukrainie
Kulczyk Oil Ventures rozpoczęła prace przy Makiejewskoje-16 na Ukrainie, czwartym i jak dotąd najgłębszym odwiercie na tej koncesji. Jego planowana głębokość wynosi 3 850 m. Dzięki użyciu wynajętej wiertni, po raz pierwszy na ukraińskich polach Spółki będą pracowały równocześnie dwa urządzenia, co oznacza przyspieszenie prac wiertniczych zaplanowanych na 2012 rok. Celem M-16 jest między innymi zbadanie nowych, nieeksploatowanych wcześniej, stref w ramach pola Makiejewskoje. Sukces odwiertu może otworzyć kolejne możliwości zwiększenia rezerw i produkcji. Makiejewskoje-16Planowana całkowita głębokość M-16 wynosi 3 850 metrów, a prace wiertnicze powinny potrwać ok. 90 dni. Prace poszukiwawcze będą prowadzone na dwóch głębokościach. W górnym odcinku ich celem będą strefy, które zostały już przetestowane i potwierdziły obecność gazu.  Z kolei niższy odcinek odwiertu będzie badał głębiej położone formacje i umożliwi ocenę potencjału struktur, które do tej pory nie były eksploatowane, a które potencjalnie mogą przyczynić się do zwiększenia

Kulczyk Oil Ventures rozpoczęła prace przy Makiejewskoje-16 na Ukrainie, czwartym i jak dotąd najgłębszym odwiercie na tej koncesji. Jego planowana głębokość wynosi 3 850 m. Dzięki użyciu wynajętej wiertni, po raz pierwszy na ukraińskich polach Spółki będą pracowały równocześnie dwa urządzenia, co oznacza przyspieszenie prac wiertniczych zaplanowanych na 2012 rok. Celem M-16 jest między innymi zbadanie nowych, nieeksploatowanych wcześniej, stref w ramach pola Makiejewskoje. Sukces odwiertu może otworzyć kolejne możliwości zwiększenia rezerw i produkcji.

Makiejewskoje-16

Planowana całkowita głębokość M-16 wynosi 3 850 metrów, a prace wiertnicze powinny potrwać ok. 90 dni. Prace poszukiwawcze będą prowadzone na dwóch głębokościach. W górnym odcinku ich celem będą strefy, które zostały już przetestowane i potwierdziły obecność gazu.  Z kolei niższy odcinek odwiertu będzie badał głębiej położone formacje i umożliwi ocenę potencjału struktur, które do tej pory nie były eksploatowane, a które potencjalnie mogą przyczynić się do zwiększenia zarówno wydobycia, jak i bazy rezerw i zasobów.

M-16 jest jednym z dwóch odwiertów, nad którymi obecnie pracuje KOV na terenie koncesji Makiejewskoje. Równoległe prowadzenie prac wiertniczych jest możliwe dzięki wykorzystaniu, wyprodukowanej w Kanadzie, wiertni należącej do spółki Burova Kompaniya Ukrburservice. Urządzenie o mocy 2 000 KM oraz udźwigu 450 mt może wykonywać bardzo głębokie odwierty, nawet do 7.000 metrów pod ziemią.

Zakontraktowanie drugiej wiertni w celu przyspieszenia programu wierceń na 2012 r. odzwierciedla optymizm Spółki odnośnie potencjału rozwoju naszych aktywów na Ukrainie. Dotyczy to zwłaszcza odwiertu M-16, o docelowej głębokości 3,850 m, który będzie najgłębszym odwiertem wykonanym do tej pory przez KUB-Gas. M-16 to obiecujący odwiert, który będzie badał nową strukturę i nowe horyzonty. Jego celem staną się nie tylko formacje, z których trwa produkcja na polu Makiejewskoje, ale także formacje głębsze, do tej pory nie eksploatowane w ramach posiadanych przez KOV koncesji, a które potencjalnie mogą stworzyć nowe szanse na wzrost rezerw i produkcji”- mówi Jock Graham, Wiceprezes i Wicedyrektor Generalny KOV.

RPS, niezależna inżynieryjna firma specjalizująca się w ocenie złóż, oszacowała zasoby warunkowe M-16 w przedziale od 9 do 92 mld stóp sześciennych („Bcf”), z czego 38 Bcf w kategorii Best Estimate. Z kolei zasoby perspektywiczne mieszczą się w przedziale od 11 Bcf w kategorii Low Estimate do 94 Bcf w kategorii High Estimate, a w kategorii Best Estimate wynoszą 41 Bcf.

A to już wiesz?  Polacy lubią e-sklepy i? Rossmanna

Drugim odwiertem na polu Makiejewskoje, nad którym prowadzone są prace jest M-20. Odwiert, który posłuży m.in. do wytyczenia granic złoża eksploatowanego przez odwierty M-19 i M-21, na początku sierpnia został orurowany i po odkryciu ponad 36 m kolumny gazu M-20 czeka teraz na podłączenie do komercyjnej produkcji.

Definicje pojęć

„Zasoby Warunkowe” to ilości ropy naftowej lub gazu ziemnego, które według szacunków na dany dzień mogą potencjalnie zostać pozyskane ze znanych akumulacji przy zastosowaniu istniejącej technologii lub postępu technicznego, ale wobec których dany projekt czy projekty nie osiągnął jeszcze stopnia zaawansowania pozwalającego na komercyjne zagospodarowanie ze względu na jedno lub więcej uwarunkowań.  Uwarunkowania te mogą mieć charakter ekonomiczny, prawny, środowiskowy, polityczny, jak też wypływać z regulacji lub braku rynku. Zasoby Warunkowe dzielą się na kategorie: Low Estimate (1C), Best Estimate (2C) i High Estimate (3C), w relacji do stopnia pewności związanego z szacunkami, a w zależności ekonomicznej opłacalności mogą być dzielone na  podkategorie.

Zasoby Perspektywiczne” to takie ilości ropy naftowej lub gazu, które według szacunków na dany dzień mogą potencjalnie zostać pozyskane z nieodkrytych akumulacji poprzez realizację przyszłych planów rozwojowych. Zasobom tym przypisana jest zarówno szansa na odkrycie, jak i szansa na zagospodarowanie. Dzielą się na kategorie, w relacji do stopnia pewności związanego z szacunkami, odzwierciedlającego założenia dotyczące możliwości ich odkrycia i rozwoju, a także mogą być dzielone na podkategorie w zależności od stopnia zaawansowania projektu.

Low Estimate (1C)” uważane jest za ostrożny szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w  rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 90% prawdopodobieństwo (P90), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż ostrożny szacunek.

“Best Estimate (2C)” uważane jest za wyważony szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest wysoce prawdopodobne, że ilości pozyskane w  rzeczywistości, będą niższe lub wyższe od oszacowań. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 50% prawdopodobieństwo (P50), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż wyważony szacunek.

“High Estimate (3C)” uważane jest za optymistyczny szacunek ilości zasobów, które będą faktycznie pozyskane. Jest mało prawdopodobne, że ilości pozyskane w rzeczywistości, przekroczą oszacowania. W kategoriach rachunku prawdopodobieństwa oznaczać to będzie co najmniej 10% prawdopodobieństwo (P10), że ilości pozyskane będą równe lub wyższe niż optymistyczny szacunek.

O Kulczyk Oil
Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei i Syrii oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie. Akcje zwykłe Kulczyk Oil są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol KOV).
Na Ukrainie KOV posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.
W Brunei KOV posiada udziały w dwóch umowach o podziale wpływów z wydobycia, uprawniające do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L i Bloku M. KOV posiada 90 proc. udział w Bloku L, obejmującym obszar lądowy i morski o powierzchni 1.123 km² w północnym Brunei oraz 36 proc. udział w Bloku M, obejmującym obszar lądowy o powierzchni 1.505 km² w południowym Brunei.
W Syrii KOV posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km², położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział KOV w Bloku 9 zmieni się na 45 proc.
Główny akcjonariusz spółki, Kulczyk Investments S.A. posiada obecnie ok. 44 procent udziału w kapitale spółki. Kulczyk Investments S.A. jest międzynarodowym domem inwestycyjnym, założonym przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements):
Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań KOV oraz należących do niej obszarów koncesyjnych na Ukrainie, jak też określonych odwiertów wykonanych na ich obszarze, które nie stanowią danych historycznych. Mimo że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.

Kanada
Suite 1170, 700-4th Avenue S.W., Calgary, Alberta, Canada
Tel: +1-403-264-8877
Fax: +1-403-264-8861

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Al Shafar Investment Building, Suite 123, Shaikh Zayed Road,
Box 37174, Dubai, United Arab Emirates
Tel: +971-4-339-5212
Fax: +971-4-339-5174

Polska
Nowogrodzka 18/29
00-511 Warszawa, Polska
Tel: +48 (22) 414 21 00
Fax: +48 (22) 412 48 60

Źródło SERINUS ENERGY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy