Finance Finance news Finanse

GPW to już przeżytek? Dziś pewne inwestycje to… faktoring

GPW to już przeżytek? Dziś pewne inwestycje to… faktoring
Warszawa, 23.05.2017 r. GPW to już przeżytek? Dziś pewne inwestycje to… faktoring Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z faktoringu, i to nie tylko te

Warszawa, 23.05.2017 r.

GPW to już przeżytek? Dziś pewne inwestycje to… faktoring

Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z faktoringu, i to nie tylko te związane z zabezpieczeniem przed nieterminowymi płatnościami. Dziś faktoring to przede wszystkim alternatywne źródło inwestowania, które przynosi zyski w wysokości ponad 20 proc. w skali roku.
Według danych Polskiego Związku Faktorów, firmy faktoringowe w ubiegłym roku osiągnęły obroty w wysokości blisko 176 mld złotych. Co ważne, aż 79 proc. zysków pochodziło z transakcji dokonanych między rodzimymi firmami. Na uwagę zasługuje również fakt, że w 2016 roku sfinansowanych zostało ponad 7 mln faktur.

Faktoring… czyli właściwie co?
Faktoring to jedna z form finansowania przedsiębiorstwa, polegająca na wykupie wierzytelności wynikającej z tytułu sprzedaży towarów bądź usług. Wykorzystywany jest przede wszystkim w zarządzaniu płynnością finansową przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala na regulację strumienia wpływów pieniężnych do przedsiębiorstwa. W procesie wykupu należności udział biorą: Faktor (podmiot, który wykupuje wierzytelność handlową), Faktorant (przedsiębiorstwo, które wystawia faktury z odroczonym terminem płatności) oraz Odbiorca (płatnik zobowiązany do terminowej zapłaty za zakupiony towar lub wykonaną usługę). Dzięki usłudze faktoringu, przedsiębiorstwo otrzymuje zapłatę na wykonaną usługę lub zakupiony towar w ciągu kilku dni od daty wystawienia faktury.

Druga strona medalu
Jednak dziÅ› faktoring to nie tylko dziaÅ‚anie zabezpieczajÄ…ce firmy przed opóźnieniami w spÅ‚acie należnoÅ›ci. To alternatywne źródÅ‚o pozyskiwania kapitaÅ‚u, które pokochali polscy inwestorzy. Dlaczego? Ponieważ wyróżnia siÄ™ bezpieczeÅ„stwem transakcji oraz ponadprzeciÄ™tnymi zyskami. – Zyski, które można odnotować, uzależnione sÄ… od przede wszystkim od rentownoÅ›ci faktury. Na jej intratność wpÅ‚yw majÄ… przede wszystkim: kwota zobowiÄ…zania, termin pÅ‚atnoÅ›ci oraz podmiot bÄ™dÄ…cy pÅ‚atnikiem faktury. Jednak z naszych danych wynika, że inwestorzy, którzy w ubiegÅ‚ym roku zdecydowali siÄ™ na zakup faktur, zanotowali zyski w wysokoÅ›ci 24,5 proc. w skali roku – komentuje Jakub Ananicz, wiceprezes zarzÄ…du Faktoramy, pierwszej na polskim rynku platformy umożliwiajÄ…cej inwestowanie w faktury. – Takie wyniki sÄ… osiÄ…galne dziÄ™ki zapewnieniu współpracy wyÅ‚Ä…cznie z wiarygodnymi pÅ‚atnikami, czyli m.in. firmami notowanymi na GieÅ‚dzie Papierów WartoÅ›ciowych, a wÅ‚aÅ›nie tak jest w naszym przypadku – dodaje Jakub Ananicz.

A to już wiesz?  Wyniki finansowe BFF Banking Group za 2020 r.

Bezpieczne inwestowanie
Inwestycja w należności jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów pomnożenia naszych aktywów finansowych. Wszystko dzięki temu, że firmy, które postanawiają skorzystać z faktoringu, są odpowiednio weryfikowane. Proces ten odbywa się na kilku, różnych płaszczyznach. Sprawdzane są przede wszystkim dane rejestrowe spółki dostępne m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. – Ryzyko związane z inwestowaniem w faktury porównywalne jest do poziomu obligacji korporacyjnych i sprowadza się do ryzyka kredytowego. Dzieje się tak, ponieważ faktury wystawione na sprzedaż uznane są za bezsporne, co niweluje ryzyko związane z reklamacjami, potrąceniami za uszkodzony towar czy zwrotem zakupionych artykułów – wyjaśnia Jakub Ananicz z Faktoramy.
Zakupując zobowiązania umieszczane na godnych zaufania platformach faktoringowych możemy być pewni, że nasze fundusze zostaną dobrze ulokowane i przyniosą ponadprzeciętne zyski. Kuszące? A do tego prawdziwe.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy