Aktulności

Wpływ brexitu na brytyjski sektor MŚP

Wpływ brexitu na brytyjski sektor MŚP
Warszawa, 9 sierpnia 2017 r. Wpływ brexitu na brytyjski sektor MŚP Prawie 1/3 przedsiębiorców z sektora MŚP w Wielkiej Brytanii spodziewa się, że brexit będzie

Warszawa, 9 sierpnia 2017 r.

Wpływ brexitu na brytyjski sektor MŚP

Prawie 1/3 przedsiębiorców z sektora MŚP w Wielkiej Brytanii spodziewa się, że brexit będzie miał negatywny wpływ na ich działalność. Aż 42% firm oczekuje, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ich sytuacja pozostanie bez zmian, a 17% stwierdzi, że brexit może mieć pozytywny wpływ. Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostaną przeprowadzone konsultacje, które będą mieć wpływ na rozstrzygnięcie kluczowych wątpliwości Brytyjczyków oraz mieszkańców państw członkowskich UE.

Brytyjczycy mimo wyjścia ich państwa z Unii liczą na dalszą współpracę z handlowcami z terenu Europy, dlatego będą musieli zaakceptować wkład do budżetu UE. Obecność w Unii Europejskiej związana jest z szeregiem ułatwień dla handlu. Wyjście z koalicji oznacza dla przedsiębiorców z wysp wyższe koszty związane z importem oraz eksportem towarów. Patrząc na brexit z perspektywy państw członkowskich, warto zwrócić uwagę, że Wielka Brytania jest jednym z głównych płatników do budżetu UE, państwa członkowskie czują niepokój na myśl o brexicie – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Zaledwie 2% przedsiębiorców stwierdziło, że pozostanie w unii celnej jest istotne dla przyszłości prowadzonej przez nich działalności. Badania wykazały również, że oczekiwanie na wzrost sprzedaży jest zgodne z ambicjami ekspansji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Ponad połowa (58%) małych i średnich przedsiębiorstw planuje rozszerzyć swoją działalność w Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorstwa, które zajmują się finansami lub prowadzą działalność związaną z usługami w większym stopniu odczują zmianę regulacji spowodowanych brexitem niż np. firmy budowalne.

Brytyjski sektor MŚP czuje obawy przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jednak nie są one tak duże jak polskiego sektora MŚP. Warto zwrócić uwagę, że połowa sektora MŚP oczekuje wzrostu sprzedaży w nadchodzących miesiącach, a firmy z siedzibą w stolicy Wielkiej Brytanii odczuwają największą niepewność w sprawie wyników po artykule 50, co może być związane m.in. z niepewnością na rynku pracy gdy zmieniają się obostrzenia wobec imigrantów – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Zgodnie z danymi zebranymi podczas badania SME Confidence Tracker – udało się określić, że wzrasta zaufanie brytyjskich przedsiębiorstw do rodzimych produktów, ale zaledwie połowa oczekuje wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Najnowsze dane pokazują, jak silne zaufanie wykazują Brytyjczycy do przedsiębiorców działających w kluczowych regionach swojego kraju – Yorkshire i Humberside (56%), East Midlands (55%), North East (54%) i West Midlands (53%) przedsiębiorcy oczekują silnego wzrostu w najbliższym czasie.

Bibby Financial Services Sp. z o.o. należy do finansowej części, istniejącej od 1807 roku, brytyjskiej firmy Bibby Line Group Ltd. w ramach której działają trzy grupy podmiotów oferujące następujące rodzaje usług: transport morski – Bibby Line Ltd., usługi logistyczne – Bibby Distribution Ltd., usługi finansowe – Bibby Financial Services. Firma posiada biura w Wielkiej Brytanii, Polsce, Francji, Irlandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, USA, Kanadzie, Malezji, Singapurze i Hong Kongu. W Polsce jest obecna od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International. www.bibbyfinancialservices.pl
SME Confidence Tracker to kwartalne badanie, które zostało przeprowadzone na podstawie ankiety na grupie 1000 respondentów z sektora MŚP w Wielkiej Brytanii. Badanie przedstawia przeświadczenia właścicieli i osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w sektorze produkcji, budowy, handlu, transportu i usług.