Kariera LIFESTYLE

Zmieniając oblicze zatrudnienia

Zmieniając oblicze zatrudnienia
Nieprzewidywalność, brak stabilności, mobilność – to nowa codzienność zglobalizowanego rynku pracy. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, przekonali się, że okresy bezrobocia mogą być trudne do

Data publikacji: 2018-07-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Zmieniając oblicze zatrudnienia
Kategoria: LIFESTYLE, Kariera

Nieprzewidywalność, brak stabilności, mobilność – to nowa codzienność zglobalizowanego rynku pracy. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, przekonali się, że okresy bezrobocia mogą być trudne do uniknięcia.

Zmieniając oblicze zatrudnienia LIFESTYLE, Kariera - Nieprzewidywalność, brak stabilności, mobilność – to nowa codzienność zglobalizowanego rynku pracy. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, przekonali się, że okresy bezrobocia mogą być trudne do uniknięcia.

Był czas, kiedy młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki na rynku pracy mogli zakładać, że powiedzie im się lepiej od swoich rodziców – znajdą lepszą pracę, zajdą wyżej w społecznej hierarchii. Były to czasy jednej pracy na całe życie… i godnej emerytury pod koniec kariery.

Niestety, te czasy minęły. Pracujemy coraz dłużej. Stabilność została zastąpiona niepewnością. Miejsca pracy – w ramach oszczędności – przenoszone są do innych krajów. Ludzie wyjeżdżają za granicę w nadziei na lepsze życie.

Nieprzewidywalność, brak stabilności, mobilność – to nowa codzienność zglobalizowanego rynku pracy. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, przekonali się, że okresy bezrobocia mogą być trudne do uniknięcia.

Polska stanowi doskonały przykład nowych realiów. Bezrobocie wśród młodych ludzi w latach 1997-2017 wyniosło średnio 27.81%, sięgając aż 44,2% w listopadzie 2002 roku. Nic więc dziwnego, że to właśnie Polacy należą do najczęściej emigrujących nacji. W 2015 roku nasz kraj opuściło 260 tysięcy obywateli.

„Po prostu nie było żadnej pracy”, mówi Gosia pochodząca z Radomia. Gdy odpowiedziała na ofertę pracy w sektorze opieki społecznej w Wielkiej Brytanii, poziom bezrobocia w jej mieście utrzymywał się na poziomie 20%. Historia Gosi, do dziś mieszkającej na Wyspach, została pokazana w filmie o polskich emigrantach ekonomicznych nakręconym w ramach projektu ChangingEmployment („Zmieniając Oblicze Zatrudnienia”), Sieci szkoleń innowacyjnych (Innovative Training Network) stworzonej przez Unię Europejską w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie.

Trwający przez niemal cztery lata – do listopada 2016 roku – projekt zrzeszał 15 młodych badaczy z ośmiu krajów – Wielkiej Brytanii, Polski, Węgier, Szwecji, Belgii, Francji, Hiszpanii i Kanady.

A to już wiesz?  Galeria Młociny powiększa grono najemców!

Pod nadzorem doświadczonych naukowców i przy współpracy z wieloma partnerami – jak choćby Europejską Konfederacją Związków Zawodowych – badacze przyjrzeli się zmianom, jakie zachodzą na europejskim rynku pracy. Skupili się na trzech głównych obszarach, które uznali za najważniejsze w obecnym postrzeganiu pracy: relacjach pracowników z przełożonymi, akceptacji i wykluczeniu w miejscu pracy oraz samopoczuciu pracowników i relacji praca-życie prywatne.

„Widać pewne wzorce w kontekście zmian sposobu pracy w Europie”, powiedział koordynator projektu, Paul Steward z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. „Nie nastąpiło kompletne zerwanie z przeszłością, ale widzimy zmiany, które utrudniają ludziom utrzymanie dotychczasowego stylu życia i pracy, głównie przez zwiększenie ilości oraz intensywności przepracowanych w ciągu dnia godzin”.

Zdaniem doktora Adama Mrozowickiego, koordynującego projekt na Uniwersytecie Wrocławskim, „udział w przedsięwzięciu pozwolił zbudować relacje z europejskimi placówkami naukowymi, a także pracownikami i firmami, które są kluczowe w badaniach nad zmianami na rynku pracy oraz stosunkach między pracodawcą a pracownikami”.

Mateusz Karolak, jeden z młodych wrocławskich badaczy, skupił się na sytuacji Polaków wracających do kraju z Wielkiej Brytanii. Dla niego udział w projekcie był „doskonałą okazją” do zawarcia nowych znajomości w całej Europie i do „podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wynikami badań”.

Taki był istotnie główny cel tego projektu – stworzenie i przeszkolenie ogólnoeuropejskiej, interdyscyplinarnej sieci badaczy społecznych, którzy będą w stanie zrozumieć, przeanalizować i stworzyć odpowiednie rozwiązania, odpowiadające na zachodzące na rynku pracy zmiany. W nadchodzących latach te zmiany będą jednymi z największych społecznych, politycznych i ekonomicznych wyzwań, z którymi przyjdzie zmierzyć się Europie.

Projekt przerósł oczekiwania Paula Stewarta: „Zwykle relacje z naukowcami z innych krajów nawiązuje się po 10-15 latach pracy na uczelni, o ile w ogóle to następuje. Nasi studenci już zdobyli to doświadczenie, pracując z kolegami z innych krajów, zajmującymi się innymi dyscyplinami, których przyswojenie w innej sytuacji zajęłoby im bardzo dużo czasu. Narodziły się synergie, których nie sposób było przewidzieć. To niesamowite”.

A to już wiesz?  Chałwa waniliowa Odry w nowej, limitowanej odsłonie

 

Informacje o Działaniach Marii Skłodowskiej-Curie

Od 1996 roku w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie przyznano granty badaczom na wszystkich szczeblach kariery akademickiej – od studentów starających się o doktorat, aż po doświadczonych naukowców – zachęcając przy tym do interdyscyplinarnej, międzysektorowej i międzynarodowej współpracy. Fundusze mogą otrzymać specjaliści każdej specjalizacji: od archeologii, przez ratującą życie medycynę, aż po pionierskie dziedziny nauki. Program swą nazwę zawdzięcza polskiej podwójnej noblistce, Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób upamiętnia i promuje uniwersalne wartości, które jej przyświecały. Do dziś w ramach programu wsparto ponad 110 tysięcy naukowców, na których pracy skorzystało jeszcze więcej osób – w tym dziewięcioro noblistów i zdobywca Oscara.

W tym roku ogłoszono, że w projekcie wzięła udział stutysięczna osoba. By to uczcić, Komisja Europejska zdecydowała się pokazać 30 wybranych badaczy (wśród nich 18 kobiet) oraz ich projekty, które zostały wsparte Działaniami Marii Skłodowskiej-Curie, podkreślając tym samym koncentrację na wysokim poziomie merytorycznym i globalnej mobilności w nauce.

Europejska Noc Naukowców (NIGHT) to coroczne ogólnoeuropejskie wydarzenie, które odbywa się w ostatni piątek września. Finansowane przez Unię Europejską za pośrednictwem Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA), ma sprawić, że badania naukowe UE będą bardziej przystępne dla obywateli. Rozpoczęte w 2005 roku wydarzenie pozwala ponad milionie uczestników każdego roku na udział w wielu atrakcyjnych aktywnościach, w tym praktycznych eksperymentach, prezentacjach, pokazy, quizach, wizytach w laboratoriach i spotkaniach z naukowcami. Znajdź najbliższe wydarzenie pod tym linkiem: NIGHT.

W latach 2014-2020 budżet projektu wynosi 6,2 miliarda euro. Działania Marii Skłodowskiej-Curie w tym czasie wesprą kolejne 65 tysięcy naukowców, w tym 25 tysięcy doktorantów.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Zmieniając oblicze zatrudnienia LIFESTYLE, Kariera - Nieprzewidywalność, brak stabilności, mobilność – to nowa codzienność zglobalizowanego rynku pracy. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie, przekonali się, że okresy bezrobocia mogą być trudne do uniknięcia.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Kariera

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy